Synody Lokalne dobiegły końca!

Synody Lokalne dobiegły końca!

Pierwszy z nich odbył się już na początku listopada w Szczuczynie podczas białoruskiego spotkania młodzieży. Przez następne pięć miesięcy otrzymywaliśmy relacje z placówek, które przeżywały swoje spotkania. 

I tak 22 kwietnia doczekaliśmy się ostatniego Lokalnego Synodu, który odbył się w Warszawie. Placówki poprowadziły trzy tematy, które wyznaczył papież Franciszek: młodzież, wiara i rozeznanie powołania. 

Każda placówka, pomimo że miała podobne zadanie, podeszła do wykonania w wieloraki sposób. Pojawiały się przeróżne pomysły począwszy od wypieków: tortu na Wieczystej, domowych ciast w prawie każdej placówce czy babeczek synodalnych z Jeleniej Góry. Nie mogło zabraknąć cytatów z Pisma Świętego, które były często pojawiającym się elementem w kilku placówkach. Ziareneka gorczycy, torby synodalnej czy zakładki synodalne to pomysły z Łapsz Niżnych, kończąc podsumowania na licznych gościach zaproszonych na prośbę zaangażowanych w przedsięwzięcie duszpasterzy. 

Pojawiły się osoby ze wspólnot, pijarzy, pijarki, małżeństwa, rodzice, ale także raper Michał PAX Bukowski. Każda z tych osób dzieliła się swoim doświadczeniem, jak rozpoznawali swoje powołanie, a swoją obecnością dawali świadectwo życia w powołaniu, które podjęli. Spotkanie z takimi osobami było dla uczestników niewątpliwie bogatym doświadczeniem, bo sami niedługo bedą musieli podjąć decyzję wyboru drogi życiowej. Częstym elementem spajającym wszystkie spotkania była wspólna Eucharystia czy czuwanie. Były to bardzo ważne elementy, w których młodzi mogli nie tylko zjednoczyć się poprzez Komunię Świętą, ale też doświadczyć Ducha Świętego, który pomagał im przygotować się do dzielenia się swoimi doświadczeniami, przeżyciami, ale i pomysłami na zmiany

Uczestnicy zazwyczaj dzielili się na trzy grupy: młodzież szkolna, osoby pełnoletnie, absolwenci szkół pijarskich oraz rodzice i nauczyciele. Taki podział pozwalał na wymianę zdań w swojej grupie wiekowej, dzielenie się swoim doświadczeniem, bo chociaż to samo środowisko obcowania, to każdy ma swój punkt widzenia. Owocem tych spotkań były kwestionariusze, które są skrupulatnie analizowane. Wyniki z Synodów Lokalnych będzie można poznać na Synodzie Prowincjalnym w Warszawie.  

Bardzo dziękujemy za pracę każdej placówki!